Saulės kolektoriai

Lietuvoje saulės energijos - pakanka

Daugiamečių stebėjimų duomenimis, vidutinis metinis suminės saulės radiacijos kiekis, krintantis į horizontalų paviršių Lietuvoje yra apie 1000 kWh/m2. Tai beveik tiek pat kaip Danijoje ir daugiau kaip Švedijoje, kuriose saulės energijos panaudojimas ypač populiarus. Toks saulės energijos kiekis yra pakankamas, kad būtų galima efektyviai naudoti saulės kolektorių sistemas karštam buitiniam vandeniui ruošti. Tai leidžia sutaupyti 50 - 60 proc. išlaidų, naudojamų vandeniui šildyti per metus. Saulės radiacijos kiekį Lietuvos viduryje ir jo pasiskirstymą mėnesiais iliustruoja 22 metų NASA matavimai

Apie 88 proc. metinės saulės energijos, krintančios statmenai Žemės paviršiui, tenka septyniems mėnesiams - kovui, balandžiui, gegužei, birželiui, liepai, rugpjūčiui ir rugsėjui. Toks saulės energijos kiekio pasiskirstymas leidžia priderinti saulės kolektorių darbą prie pastatų šildymo sezoniškumo - žiemą karštas vanduo gaunamas iš individualių namų centrinio šildymo sistemos, ne šildymo sezono metu - iš saulės. Saulės švietimo laikas yra ilgiausias pajūryje ir trumpėja rytinės sienos link. Vidutiniškai saulėtų valandų skaičius pajūryje yra apie 1900 val. kasmet. Šalies rytiniame pakraštyje jis neviršija 1700 val. Didžiausias saulėtų valandų kiekis yra Nidoje.Pažangiausi - vakuuminiai kolektoriaiSaulės kolektoriai, kitaip juos galima vadinti saulės šildytuvais, dažniausiai skirstomi į du tipus. Pagal saulės spindulius sugeriančių elementų gamybos technologiją saulės kolektoriai yra plokštieji ir vakuuminiai. Plokštieji, mažiau efektyvūs, gaminami saulės energiją sugeriančias metalines plokšteles patalpinus į gerai izoliuotą dėžę ir uždengus stiklu. Kitas tipas - vakuuminiai saulės šildytuvai, turi didelį efektyvumą pasiekiančius vakuuminius elementus.Šiuo metu pažangiausi yra 3 sluoksnių "stiklas - stiklas" tipo vakuuminiai vamzdžiai, kurių konstrukcija primena visiems gerai pažįstamą stiklinį termosą. Palyginti su 1 sluoksnio vamzdžiais, juose pasiekiama aukštesnė maksimali temperatūra, jie ilgaamžiškesni, turi aukštesnį naudingo veikimo koeficientą. Vakuuminių saulės kolektorių pranašumai ypač akivaizdžiai atsiskleidžia mūsų klimato sąlygomis ir mažiau efektyvūs Pietų šalyse, kuriose ir plokščiųjų kolektorių savybių su kaupu pakanka.

Saulės šildytuvai gali būti integruoti ir išskirtieji. Integruotuose saulės šildytuvuose vakuuminiai elementai sumontuoti į vieną bloką su vandens talpa. Išskirtųjų šildytuvų saulės kolektorius montuojamas pietinėje pastato stogo pusėje, o vandens talpa gali būti patalpinama bet kurioje pastato vietoje. Talpą ir kolektorių jungia vamzdynas ir cirkuliaciniai siurbliai, jų darbą valdo valdikliai. Pati sistema užpildoma neužšąlančiu, žmogaus sveikatai ir gamtai nepavojingu skysčiu.

Abu šie vakuuminių saulės šildytuvų tipai turi aukštą naudingo veikimo koeficientą. Skiriasi jų išorės išvaizda, montavimo sudėtingumas ir kaina. Integruotųjų šildytuvų atsipirkimo laikas 3-5 metai, išskirtųjų saulės kolektorių sistemų maždaug 2 kartus ilgesnis. Abiejų tipų šildytuvų tarnavimo laikas nuo 10 iki 15 metų, priklausomai nuo naudojamų komponentų kokybės ir naudojamų medžiagų. Tačiau rinkoje pasitaiko ir itin nekokybiškų gaminių, kurių tarnavimo laikas gali būti net mažesnis už atsipirkimo laiką. Nepatartina saulės šildytuvo pirkti iš pardavėjo, kuris nesuteikia ilgalaikių garantijų.

Naujausiuose saulės kolektoriuose labai populiarus šiluminės energijos perdavimo iš vakuuminio vamzdžio į šildomą skystį būdas - per šiluminius vamzdelius. Tai pagal ypatingą technologiją pagamintas įtaisas, kuris nuo vakuuminio vamzdžio sienelių surinktą šilumą labai dideliu greičiu perduoda šildomam skysčiui. Tokia vakuuminio, su šiluminiu vamzdeliu viduje, saulės energiją sugeriančio elemento konstrukcija yra didelio efektyvumo, ilgaamžė, atspari temperatūroms nuo -40 C iki 300 C. Tokį elementą pažeidus bendras sistemos veikimas nesustoja, nes skystis per jį neteka - su kolektoriumi jie sujungiami "sausuoju būdu".Taupymo galimybės visiems

Saulės šildytuvai gali būti montuojami visų tipų pastatuose - individualiuose namuose, daugiabučiuose, viešbučiuose, pramoniniuose ar visuomeninės paskirties pastatuose, - visur, kur reikalingas karštas vanduo. Ypač didelį ekonominį efektyvumą galima pasiekti montuojant didelės apimties projektus, kai šildoma keletas tūkstančių litrų vandens: skalbyklose, viešbučiuose, kavinėse. Tuomet sistemų atsipirkimo laikas dar trumpesnis.

"Žalioji šiluma" savo saulės šildytuvuose naudoja išskirtinai tik pagal pažangiausią "3 sluosknių" technologiją atestuotose gamyklose pagamintus vakuuminius elementus ir didelio efektyvumo, ilgaamžius šilumos vamzdelius. Tai leidžia produktams suteikti ilgą, penkerių metų, garantinį periodą ir pasiekti 15 metų darbo laiką vakuuminiams elementams. Dirbdami išskirtinai saulės energetikos srityje, naudodami savo ir partnerių kitose pasaulio šalyse patirtį, siūlome ekologiškiausio energetikos sektoriaus sprendimus kiekvienam - nuo vasarnamio iki daugiabučio, nuo kaimo turizmo sodybos iki didelio viešbučio.


 Prekiaujame, projektuojame, montuojame.